در جریان افتتاح کارخانه احیاء مستقیم شماره یک طرح فولاد بافت به دست ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر روحانی، تصفیه خانه آب و آب شیرین کن این مجتمع نیز راه اندازی گردید. این سیستم پیشرفته که با بهره گیری از دانش روز دنیا در زمینه تصفیه آب و شیرین سازی آبهای شور ساخته شده است قادر است روزانه بیش از 4500 مترمکعب آب شور را به آب شیرین تبدیل نماید.

لازم به ذکر است برای راه‌اندازی کارخانه احیاء مستقیم شماره یک طرح فولاد بافت در مجموع ۱۲۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری شده است. کارخانه احیاء مستقیم شماره یک فولاد بافت که با مشارکت گروه مالی گردشگری و در اوج تحریم‌ها ساخته‌شده، به‌طور کامل با توان فنی و مهندسی متخصصان داخلی اجرا و تکمیل‌ شده است. ظرفیت فاز یک طرح فولاد بافت ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی است و با بهره‌برداری از آن برای ۳۰۰ نفر اشتغال مستقیم و برای حدود ۲۵۰۰ نفر نیز اشتغال غیرمستقیم ایجاد می‌شود.

در فاز۲ این مجتمع که در3 سال آینده به بهره برداری خواهد رسید، قرار است یک واحد گندله‌سازی با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن و یک کارخانه احیاء مستقیم شماره ۲ به‌صورت هات‌بریکت با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی ایجاد شود که اشتغال‌زایی ۵۰۰ نفر مستقیم و پنج هزار نفر غیرمستقیم را به دنبال خواهد داشت.
طرح فولاد بافت یکی از طرح‌های هفت‌گانه فولاد کشور است. این طرح در اجرای اصل ۴۴ در سال ۹۵ به بخش خصوصی واگذار شد./