راههای صرفه جویی آب در زندگی انسان:
1.سیفون دستشویی مصرف آب زیادی دارد،به طور متوسط 20لیتر در هر بار استفاده،برای این که مصرف آن کمتر شود،راهکار های ارائه شده مثلا گذاشتن یک بطری 1.5لیتری درمخزن سیفون.

2.چکه کردن و بسته نشدن کامل شیر آب، می تواند تلفات بسیار زیاد آب را در پی داشته باشد. می توان میزان آب تلف شده در یک دوره زمانی را با قراردادن یک سطل در زیر شیرآب معیوب اندازه گیری کرد.

3.در منازل شهری و یا روستایی می توان ناودان ها را طوری تعبیه کرد که آب باران به باغچه ها هدایت شود.دربعضی شهرها صاحبان بسیاری از خانه ها آب انباری برای جمع آوری آب باران تعبیه کرده اند و در مواقع قطع آب برای شست وشو و آبیاری از آن آب استفاده می کنند.

4.همیشه‌ به‌ جای‌ اینكه‌ موقع‌ نوشیدن‌ آب‌، شیر را باز كنید، یك‌ بطری‌ آب‌ سرد از قبل‌ در یخچال‌ خود داشته‌ باشید و از آن‌ استفاده‌ كنید. این‌ كار باعث‌ ذخیره‌ ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ لیتر آب‌ در ماه‌ می‌شود.

5.بر روی‌ كولرهای‌ آبی‌ از سایبان‌ استفاده‌ نمایید. این‌ كار درصد زیادی‌ از آب‌ مصرفی‌ را كاهش‌ داده‌ و دمای‌ محیط‌ كولر را خنك‌تر می‌كند.

6.سعی‌ كنید بیشتر درختان‌ و گیاهان‌ بومی‌ مقاوم‌ در برابر كم‌ آبی‌ را در فضاهای‌ سبز بكارید. این‌ روش‌ باعث‌ ذخیره‌ ۴۰۰۰ لیتر آب‌ در ماه‌ می‌شود.

7.از نصب‌ آب‌نماهای‌ تزیینی‌ خودداری‌ كنید مگر در صورتی‌ كه‌ برای‌ آنها از آب‌ در گردش‌ استفاده‌ كنید.

8.به جاي شستن اتومبيل با شيلنگ آب، از يک سطل آب هم مي توان استفاده کرد.

9.تمام شیلنگها، اتصالات و شیرها را بطور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب جلوگیری شود. ضروری است برای اطمینان از سلامت لوله ها و شیرهای آب؛ آنها مرتبا کنترل شوند.

10.تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده نشود. باغچه را در شب یا صبح زود آبیاری کنید تا از تبخیر آب جلوگیری شود.