اسمز معکوس (RO)

/ / تصفیه آب شرب و تولید صنعتی

سیستم تصفیه پسابRO (RO Brine Recovery)
در دنیا به ویژه مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند ، استفاده از سیستم های تصفیه آب با کمترین آب دور ریز بسیار حائز اهمیت است . در سیستم های تصفیه آب به روش اسمز معکوس ( RO) ، جریان آب خوراک ورودی ، به دو جریان خروجی : Permeate ( آب تصفیه شده ) و concentrate/brine ( پساب شور) تبدیل می شود . هر چقدر راندمان دستگاه بیشتر باشد ، میزان آب دور ریز یا همان پساب شور کمتر خواهد بود ولی راندمان دستگاه بر اساس برخی محدودیت های طراحی ( از جمله میزان TDS آب خام وردی ، مقدار سیلیس در آب خام ، کیفیت مورد نیاز آب تصفیه شده و . . . ) در سیستم های مختلف ، متفاوت است .
در برخی پروژه های بزرگ صنعتی که جهت تصفیه حجم بالایی از آب خام با املاح زیاد ، از دستگاه های RO استفاده می گردد ، به دلیل محدودیت های طراحی ، راندمان سیستم کم بوده (حدود 35% )و مقدار زیادی ( حدود 65 درصد) از آب خام ورودی به صورت پساب شور ، دور ریز خواهد شد و این میزان هدر رفت آب در این بازه زمانی که کل دنیا در معرض خطر کمبود آب قراردارد ، آسیب و تهدید جدی برای محیط زیست خواهد بود .
برای حل مشکل فوق از سیستم های RO Brine Recovery استفاده می شود . سیستم های RO Brine Recovery به سیستم هایی گفته می شود که جهت جلوگیری از هدر رفت آب ، خصوصا در پروژه های بزرگ که با حجم زیاد پساب رو به رو هستیم ، پساب سیستم های RO موجود ، توسط یک سیستم RO دیگر تصفیه می شود . معمولا به دلیل شوری زیاد پسابهای RO ، در سیستم های RO Brine Recovery از ممبرانهای سری( Sea Water) SW و پمپ های فشار قوی بزرگ جهت تامین فشار مورد نیاز ، استفاده می گردد .

در پروژه های اسمز معکوس ( BWRO ) ، تصفیه مجدد پساب با سیستم های RO Brine Recovery ، به دلیل شوری زیاد این پسابها مستلزم تامین فشار بالایی خواهد بود . لذا جهت کاهش مصرف انرژی برق ، در این سیستم ها می توان در کنار پمپ فشار قوی از بوستر های انرژی ریکاوری ( HPB) استفاده نمود . عملکرد این دستگاه بدین صورت است که از فشار زیاد پساب خروجی از ممبران ، جهت تامین فشار مورد نیاز ورودی به ممبرانها اسفاده می شود . لذا پمپ فشار قوی سیستم RO Brine Recovery انرژی برق کمتری مصرف می کند . عملکرد بوستر انرژی ریکاوری ( HPB)در زیر نشان داده شده است .مونه عکس مربوط به سیستم RO Brine Recovery شرکت آبسان پالایش به همراه بوستر انرژی ریکاوری ( HPB) در حال ساخت ، که طراحی ، ساخت ، نصب و راه اندازی آن را برای مجتمع معدنی صنعتی چادرملو ، با ظرفیت تصفیه 200 متر مکعب بر ساعت پساب و تولید تقریبا 80 متر مکعب بر ساعت آب شیرین ، به انجام رسانده است در ذیل ارائه شده است .

کاربردها:
تصفیه پساب سیستم های RO
جلوگیری از هدر رفت آب
افزایش مقدار تولید آب شیرین با همان میزان آب خام ورودی اولیه

مشخصات فنی
سیستم های RO Brine Recovery دارای همان مشخصات فنی سیستم RO هستند ، با این تفاوت که معمولا به دلیل شوری زیاد پسابهای RO ، در این سیستم ها از ممبرانهای سری( Sea Water) SW و پمپ های فشار قوی بزرگ تر جهت تامین فشار مورد نیاز ، استفاده می گردد .

شامل :
پیش تصفیه ( سیستم فیلتراسیون جهت حذف ذرات معلق احتمالی موجود در پساب )
پکیج تزریق مواد شیمیایی ( پمپ تزریق اروپایی ، مخزن پلی اتیلین ، الکترو میکسر ، شاسی)
پمپ فشار قوی ( مارک های معتبر اروپایی / FEDCO آمریکا )
غشاء های نیمه تراوا ( ممبران ) مارک FILMTEC آمریکا
پرشر وسل ( PRESSURE VESSEL) مارک CODELINE آمریکا
ابزاردقیق (مارک های معتبر اروپایی GF / E&H )
سیتم کنترلی PLC و برقی (مارک های معتبر اروپایی SIEMENS / SCHNEIDER )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.